Artykuły

Artykuły
Zmiany w PIT-2 – zyskaj 300 zł miesięcznie

11 sty, 2023 -

Zmiany w PIT-2 – zyskaj 300 zł miesięcznie

Jakie zmiany w PIT-2 czekają nas w 2023? Teraz możesz zyskać 300 zł miesięcznie więcej do swojego wynagrodzenia! Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł.

Co to jest PIT-2?

Podatek dochodowy PIT -2, zawiera wnioski i oświadczenia składane przez pracownika wobec pracodawcy, celem prawidłowego obliczenia wynagrodzenia i zaliczki na podatek dochodowy. W Polsce wynagrodzenie do 30.000,00 zł  rocznie jest wolne od podatku dochodowego.

Jakie zmiany prawne czekają nas w nowym roku w formularzu PIT -2?

W 2023 roku formularz PIT – 2 mogą składać nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Formularz PIT – 2 może zostać złożony także przez osoby wykonujące umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Co więcej formularz można złożyć także wobec nie jednego, ale maksymalnie aż trzech płatników.

Co zmienia złożenie formularza PIT-2 ?

Składając taki formularz upoważnia się płatnika (np. pracodawcę lub zleceniodawcę) do stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek. Roczna kwota dochodu wolna od podatku dochodowego w Polsce to 30.000,00 zł. Wartość podatku w stosunku rocznym wynosi 3.600 zł. Przy obliczeniu miesięcznego wynagrodzenia pracodawca ma możliwość odliczenia 1/12 tej
kwoty czyli 300 zł. Co to oznacza? Twój pracodawca może zmniejszać Ci wypłatę wynagrodzenia o 300,00 zł na miesiąc a Ty dostaniesz zwrot całej kwoty przy rozliczeniu rocznym.

Co jeśli nie złożysz?

Złożenie formularza PIT – 2 powoduje, że o taką kwotę miesięcznie pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie. Brak złożenia formularza nie oznacza jednak, utraty tej kwoty. Zostanie ona jednak uwzględniona dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Z uwagi na zwiększenie liczby płatników wobec których można złożyć oświadczenie do maksymalnie trzech (np. w sytuacji gdy pracujemy w dwóch zakładach pracy), to każdy z płatników będzie mógł miesięcznie obniżyć zaliczkę na podatek o odpowiednio 300 zł. (jeżeli składamy oświadczenie wobec jednego pracodawcy), 150 zł (jeżeli składamy oświadczenie wobec dwóch pracodawców) lub 100 zł (jeżeli oświadczenie zostało złożone wobec trzech pracodawców).

Zmiany w PIT-2

Co daje nam w rezultacie złożenie formularza PIT-2?
1. Jeśli złożymy wniosek będziemy otrzymywać co miesiąc wyższe wynagrodzenie o 300 zł
2. Jeśli nie złożymy wniosku otrzymamy 3.600,00 zł zwrotu podatku przy rocznym rozliczeniu
podatkowym.

Sprawdź w takim razie czy u Twojego pracodawcy nie złożyłeś formularzu PIT-2. Jeśli taki formularz nie został przez Ciebie złożony oznacza iż Twoje wynagrodzenie jest pomniejszane o 300,00 zł.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami!