Artykuły

Artykuły
Wniosek o upadłość konsumencką

14 paź, 2022 -

Wniosek o upadłość konsumencką

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Na czym polega upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla osób, które mimo chęci nie radzą sobie ze spłatą kredytu. Dotyczy to nie tylko kredytu hipotecznego, lecz także kredytu gotówkowego. Co daje Ci ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Nowy początek! Podczas procesu sąd zapoznaje się ze zgromadzonymi dokumentami. Jeśli sprawa została odpowiednio opisana i dostarczono wszelkie dokumenty – sąd orzeka upadłość konsumencką. Równocześnie ustala się plan spłaty zadłużenia na okres do 7 lat, po którym powinno nastąpić umorzenie pozostałego zadłużenia. Od tego momentu nie rosną Ci odsetki, nie jest prowadzona egzekucja komornicza, a rata jest ustalana na podstawie Twoich aktualnych dochodów i możliwości, tak abyś był w stanie utrzymać siebie oraz rodzinę.

Co należy przygotować?

Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, jako pierwsze należy zebrać wszystkie zobowiązania wobec banków lub też innych instytucji, np. takich jak ZUS lub urząd skarbowy. Pozwoli Ci to na wyliczenie całości zadłużenia.

Druga rzecz to zgromadzenie danych o swoich nieruchomościach wraz z oznaczeniami (np. numer księgi wieczystej) oraz o majątku, jaki posiadasz na kontach bankowych w różnych walutach albo w domu, w gotówce. Dodatkowo wypisujesz wszystkie swoje ruchomości, jak np. samochód, motor czy też inne bardziej wartościowe przedmioty. Oprócz tego potrzebna jest także informacja o Twoim wynagrodzeniu.

Sporządź opis swojej sytuacji życiowej. Co taki opis powinien zawierać? Przede wszystkim powinien skupić się na momencie, w którym przestałeś być wypłacalny. Czasami dzieje się to przez utratę pracy, a niekiedy przez problemy zdrowotne lub przez zmiany gospodarcze, np. takie jak rosnąca inflacja. Opis musi być szczegółowy. Ale trzeba pamiętać, aby skupić się na istotnych zmianach w Twoim dotychczasowym życiu, które doprowadziły właśnie do danej sytuacji.

Dokładnie spisz, ile i na co wydajesz w ciągu miesiąca. Trzeba przy tym ująć również kwoty wydawane na lekarzy, leki, ubrania (tutaj można uwzględnić całoroczny budżet i podzielić go na 12 miesięcy). Nie można jednak w tym momencie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Jeśli weźmiesz tu pod uwagę wakacje za 5000 zł, sędzia może uznać, że mijasz się z prawdą, skoro
wykazujesz, że nie było Cię stać nas na spłatę raty, ale pozwoliłeś sobie na urlop.

Wniosek o upadłość konsumencką – co zyskasz?

Jakie korzyści osiągniesz, jeśli zgłosisz upadłość konsumencką? Przede wszystkim pozbędziesz się zadłużenia na całe życie. Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zatrzymuje się naliczanie odsetek. Wielu klientów, którzy się do nas zgłaszają, nie zdaje sobie sprawy, że kiedy wykonują przelew na poczet zadłużenia, to w pierwszej kolejności płacą za odsetki, a dopiero
później jest regulowany kapitał. To oznacza, że mimo wysokich rat spłaty nie zmniejsza Ci się kapitał, co skutkuje doliczaniem nowych odsetek wraz z każdym miesiącem i dług nadal rośnie.

Tutaj znajdziesz wniosek w PDF – kliknij, by pobrać.

Jeśli masz pytania na temat upadłości konsumenckiej lub ciekawią Cię inne możliwości wyjścia z problemów finansowych wystarczy napisać wiadomość na adres biuro@exeptis.pl a nasi specjaliści rozwiążą każdy problem.