Artykuły

Artykuły
Kiedy skończy się kryzys w Polsce?

14 paź, 2022 -

Kiedy skończy się kryzys w Polsce?

Kiedy skończy się kryzys w Polsce? Mimo zapewnień rządu sytuacja w naszym kraju stale się pogarsza. Przed inflacją i problemami w gospodarce nie uchroniło się już tysiące ludzi. Dlatego nie jesteś jedyną osobą, która szuka ratunku. Ostatnie raporty również nie dają nadziei na szybką poprawę. Możesz zaobserwować, że obecnie polska gospodarka znajduje się w najtrudniejszym momencie od 2001 roku.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inflacja-w-sierpniu-mogla-wyhamowac-ale-na-wyciaganie-optymistycznych-wnioskow

Inflacja a kryzys w Polsce

Co gorsza, na razie nie ma żadnych zapewnień rządu, że coś się zmieni. Ponieważ nie tylko nasz kraj jest teraz w trudnym położeniu. Jak widać na poniższym zdjęciu, Polska nie klasyfikuje się na najwyższym miejscu pod względem inflacji. Może to oznaczać, że sytuacja może się cały czas pogarszać. Biorąc pod uwagę inne państwa mające podobny problem, takie jak Francja czy Holandia, które zawsze radziły sobie o wiele lepiej niż Polska, nasza przyszłość nie rysuje się w różowych barwach.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/inflacja-w-ue

Z miesiąca na miesiąc możemy zaobserwować wzrost cen towarów. GUS co miesiąc udostępnia na swojej stronie wskaźniki cen za usługi i towary:

Styczeń 2022: 9,2%

Źródło: https://twitter.com/GUS_STAT/status/1493511284041596932

Kwiecień 2022: 12,4%

Źródło: https://twitter.com/GUS_STAT/status/1525023321062088706

Lipiec 2022: 15,5%

Źródło: https://twitter.com/GUS_STAT/status/1552927383316996096

Co to oznacza?

Jeśliby spojrzeć na same wskaźniki cen towarów i usług w ciągu 6 miesięcy (od stycznia do lipca 2022), to mamy wzrost o 6,3 punktu! I tak jak wcześniej zostało już podkreślone, nie ma żadnego zauważalnego wyhamowania, co oznacza dla nas, że nie będzie lepiej. Jeśli ktoś uważa, że wystarczy jedynie wytrzymać jeszcze kilka miesięcy, to może się niestety rozczarować. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę opinie ekspertów.

W lipcu bieżącego roku opublikowano dane uzyskane z ankiety NBP, w której uczestniczyło 22 ekspertów reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze, związek zawodowy i organizacje przedsiębiorców.[1] Inflacja w 2023 roku nadal będzie rosła i jakiekolwiek nadzieje na spadek można przewidzieć dopiero w 2024 roku. Przy czym trudno tu mówić o pewności ze względu na tak odległy termin. To, czego można się na pewno spodziewać przez najbliższy rok, to wzrostu nie tylko rat kredytowych, lecz także opłat za gaz, prąd, paliwa i co za tym idzie – wszelkich usług i towarów.

Życie będzie trudniejsze niż dotychczas. W lepszym położeniu będą osoby, na których nie będzie ciążyć stale podnosząca się rata kredytu. Jeśli już teraz niektórzy ledwo potrafią przeżyć od pierwszego do pierwszego, to w przyszłości na pewno ich sytuacja się nie poprawi. Wiąże się to z tym, że będzie składanych  coraz więcej wniosków o upadłość konsumencką. Dlatego to właśnie Ty jesteś tą osobą wygraną, bo już dziś możesz zacząć działać.

Zacznij działać

W tym momencie oczekiwanie na ogłoszenie upadłości przez sąd zajmuje około roku. Jeśli w tym samym czasie się okaże, że liczba zainteresowanych takim rozwiązaniem się podwoi albo nawet potroi, to możemy się spodziewać, że będzie to trwało nawet 3 lata. Dlatego jeśli jeszcze się zastanawiasz, kup naszego ebooka. Przy tak szybkim wzroście liczby osób borykających się z problemami finansowymi mogą zostać wprowadzone nowe regulacje, które przywrócą sytuację sprzed ostatniej nowelizacji. Lub – co gorsza – mogą się okazać tak zaostrzone, że tylko nieliczni będą w stanie sprostać wymogom. Dlatego masz teraz szansę na rozpoczęcie drogi ku zmianie. Pamiętaj: lepiej sprawdź dwukrotnie swój wniosek, zanim po raz pierwszy złożysz go do sądu, bo następną taką możliwość będziesz mieć dopiero po 10 latach.


[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Najnowsze-prognozy-gospodarcze-na-2023-r-Ankieta-NBP-8368352.html (dostęp: 8.09.2022).