Artykuły

Artykuły
Kiedy komornik może zająć dom?

17 paź, 2022 -

Kiedy komornik może zająć dom?

Kiedy komornik może zająć dom? W wielu przypadkach! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czy komornik może zająć dom?

Biorąc pod uwagę możliwości komornika nie jesteśmy na wygranej pozycji. Komornik może w każdej sytuacji zająć naszą nieruchomość, bez znaczenia jaką ma wartość nasze zadłużenie. Jeśli mamy długi i tu możemy mówić nawet o 100,00 złotych komornik ma prawo zajęcia. A dodatkowo, wpisania się do księgi wieczystej w dziale trzecim. Jako dłużnik nie mamy możliwości uniknięcia tej sytuacji.

Co ze sprzedażą?

Pytanie brzmi kiedy komornik jest w stanie sprzedać nasz dom czy też nasze mieszkanie i nas eksmitować. Pytanie brzmi trywialnie jednak odpowiedź niestety nie jest aż tak prosta. Ogólne zasady stwierdzają, iż jeśli Twoje zadłużenie przekracza 5% wartości opisu i oszacowania (tj. operatu szacunkowego sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę do spraw nieruchomości), to komornik może zacząć procedurę sprzedaży nieruchomości.

Zadłużenie względem państwa

Od tej zasady oczywiście są również wyjątki to znaczy jeśli zadłużenie dotyczy skarbu państwa nie ma minimalnej kwoty która umożliwia komornikowi sprzedaż Twojej nieruchomości. Zadłużenie wobec skarbu Państwa jest jednym z najbardziej uprzywilejowanych zadłużeń. W innych przypadkach możliwość sprzedaży nieruchomości jest zgodna z prawem kiedy to całość zadłużeń przekracza 5% wartości szacunkowej nieruchomości. Wydawać się by mogło iż jeśli nasze zadłużenie nie przekracza 5 % możemy spać spokojnie, niestety jest to błędne myślenie. Mimo, iż nasze zadłużenie nie przekracza 5 % sąd może orzec iż ze względu na indywidualne cechy charakteru naszego zadłużenia nasza nieruchomość może zostać sprzedana. Jako dłużnik niestety nie mamy zbyt wielu możliwości na uniknięcie sytuacji „podbramkowej”. Jednym z ważniejszych kwestii jest eksmisja. 

Eksmisja

Na szczęście sprzedaż mieszkania nie jest jednoznaczna z eksmisją. Przede wszystkim musimy wnioskować o lokal socjalny i w tym momencie możemy przedłużyć procedurę eksmisji z mieszkania. Niestety mimo iż są również obostrzenia iż kobiety w ciąży nie można eksmitować i małoletniego dziecka, każda sytuacja sprowadza się do indywidualnych praw i możliwości dłużnika. Generalizując problem nie jesteśmy w stanie uchwycić szczegółów, które mogą przyczynić się do szybszej lub dłuższej eksmisji. Ciężko tu mówić o ogólnych problemach i możliwościach, które mogą dotyczyć każdej osoby.

Prawa dłużnika

Będąc dłużnikiem jesteśmy na przegranej pozycji. Nie jest to spowodowane czynnościami komornika ale obowiązkami i procedurami związanymi z jego pracą. Tak jak każda osoba jest weryfikowana na podstawie pracy, którą wykonała. Prawo związane ze sprzedażą naszych nieruchomości jest dość ostre. Dlatego jeśli już w tym momencie tracisz płynność finansową zrób wszystko aby uniknąć konsekwencji z tym związanych.